Díky, Alberte!

2. listopadu 2006 v 18:35 | alah |  osobní
Kalba rozpoutal diskusi, diskusi o tom, jaká je naše škola. Všimli jste si? Mluvím o naší škole. Mluvím o společném vlastnictví. (Mám své důvody pro to, abych - alespoň pro tuto chvíli - opustil metaforu lodi, kterou jsem před šesti lety (sic!) poprvé použil. Třeba se k ní někdy vrátím.)
Původně jsem se vůbec nechtěl vyjadřovat, původně jsem chtěl mlčet, sledovat onu diskusi zpovzdálí a učinit z ní kamínek v mozaice. Necítím žádné oprávnění zapojovat se do diskuse, vedené takříkajíc z "druhého břehu". Bylo by to zrádné a svým způsobem nefér.
Jen kdybych věděl, jaká ta škola vlastně je! Čtrnáct let ji sleduji zevnitř. A pokud se mi to občas podaří, i trošku zvenčí.
Není to moje dítě, nemám k ní otcovský vztah. Otcovský vztah je nekritický a protekcionistický. Netrpím - aspoň se o to cíleně snažím - ani syndromem otce zakladatele.
Ale mám tu výhodu (a nevýhodu, chcete-li), že - převážně zevnitř - vidím a reflektuji (vědom si rizika, které takový pohled přináší) vývoj, kterým škola prošla a prochází. Nikoli nevýznamnou dobu mám zároveň možnost se na tomto vývoji, na určování jeho směru, v té či oné míře spolupodílet.
Nevyhnu se tedy otázce spoluzodpovědnosti. Nevyhnu, jakkoli by to bylo lákavé. To je další poměrně významný aspekt mého pohledu.
Kalbův článek je na první pohled příjemné čtení, ale má svá úskalí. Veronika ukázala, že vše je složitější. Ona úskalí jsou pro historika nasnadě. Historik provádí kritiku svých pramenů (to by měla být moje parketa), sociolog interpretuje své výzkumy. Celá ta dosti impozantní diskuse, kterou Kalba rozpoutal, je - a to chci zdůraznit - nesmírně cenná. Už delší dobu si pohrávám s myšlenkou zřídit jakési fórum absolventů, protože jejich pohled představuje důležitou zpětnou vazbu. Snad se mi někdy podaří tu myšlenku realizovat.
Ale zpátky k věci.
Polemika mezi Albertem a Veronikou ukázala minimálně tři důležité věci:
Za prvé:
Tato škola je zřejmě schopna některým studentům cosi poskytnout, ať už se jedná o určitou úroveň vzdělání, nebo o určité morální kvality.
Za druhé:
Nelze se zavděčit všem. Ostatně, nebylo by to přirozené.
Za třetí:
Tato škola má jistou vnitřní dynamiku, jistý vnitřní vývoj.
Aby mi bylo správně rozuměno, už dlouho netrpím iluzemi o výlučnosti této školy a chovám hlubokou úctu k celé řadě podobných institucí. Možná lépe a hlouběji než současní i minulí studenti (kéž mi odpustí tu drzost) znám její silné a slabé stránky. Pokud mi o něco jde, pak o udržování té vnitřní dynamiky, o to, aby škola neustrnula a její vývoj byl (byť s mnoha zákrutami) vývojem progresivním. Nechci a nebudu se pouštět do konkrétní analýzy, mám k tomu své důvody … Ve škole existuje schránka důvěry, na tomto blogu možnost přidávat komentáře a taky existuje (třeba pro ty, co mají důvěru) i můj mail.
Díky, Alberte!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kalba kalba | 4. listopadu 2006 v 14:12

rozpoutat jsem rozpoutal, protoze byla z moji strany chut se k tomu vyjadrit. zdali jsem to provedl vhodne, to uz je jina vec.

nechtel jsem ale tim clankem rici, ze bych cg povazoval za neco extra vyjimecneho, co v podobnem vydani v plzni nenajdete. mel jsem vsak touhu vyjadrit, ze mi tahle skola dala vic, nez jsem si kdy predstavoval.

stalo tam taky neco o tech absolventech, ze z cg abiturienti odchazeji jako bytosti s vlastnim nazorem... to je kravina! nebo to neni kravina, ale je tomu tak u vetsiny plzenskych gymnazii, vzdyt od toho je to gymnazium, aby studenty lepe pripravilo do zivota nez napriklad stredni odborne uciliste...

tim opet nemam na mysli, ze by ze sou/sos vychazel jeden hlupak za druhym, naopak. mel jsem moznost videt, co se na takovych skolach probira a nechtel bych nikdy nic takovyho dobrovolne resit...:))

2 alah alah | 6. listopadu 2006 v 17:41

Alberte, Alberte! Nekdy mam pocit, ze se porad pokousis omlouvat za to, co jsi napsal, nebo to aspon vysvetlovat. Myslim si, ze ani jedno z toho neni treba. Ti, co chteli pochopit, pochopili. A bud souhlasili nebo nesouhlasili. Nevidim v tom sebemensi naznak problemu. :-))

3 kalba kalba | 6. listopadu 2006 v 19:22

protoze sem nekdy zbrklej a treba nevyberu uplne nejlepsi formulaci, na neco zapomenu nebo tak... uz sem takovej:)

4 alah alah | 6. listopadu 2006 v 21:25

Zaplatpambu, ze ses takovej ... :-)

5 stm stm | 6. listopadu 2006 v 22:05

Alah pise, ze "Původně se vůbec nechtěl vyjadřovat, původně ... chtěl mlčet, sledovat onu diskusi zpovzdálí a učinit z ní kamínek v mozaice." Presto "neodolal". Jak jiz ponamel Kalba, blog je "vysostnym" prostorem pro predkladani myslenek "majitele" blogu. To, co pobizi k zamysleni je toto, jestlize se jedna o Alahuv blog, proc kdyz uz naznacil svou obeznamenost s probihajici diskuzi na Kalbove blogu, to dal najevo ve svem "prostoru", nikoli u Kalba. Je to proto, aby si otevrel prostor pro sve nazory s odvolanim na sve teritorium? Vzdyt nic takoveho nedela, naopak velmi obezretne voli svuj komentar, ktery preci zdanlive nerika nic nez "ocekavatelny" zaver? Vzdyt je to preci jeho blog. Jiste, je zkuseny, a vi, ze slova mohou byt prekroucena, a jakmile je jednou vypusti tezko je lze braz zpat, obzvlast v tak "neprehlednem" prostoru jako je net a s ohledem na pozici, kterou ve vztahu k diskuzi zastava. V tom pripade, proc se zapojil? To, co je na nekterych blozich zajimave, je to, co je skryto mezi radky a nikoli, co je explicitne vysloveno.

6 kalba kalba | 7. listopadu 2006 v 19:19

myslim, že je v pořádku, že se alah vyslovil k sobě na blog. možná to udělal i proto, že kdyby teď přidal komentář na kalbí blog, kde je článek "cg foreva!" již poněkud pozapomenut, nikdo by si takového komentáře nevšiml...

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama