Příběh čtvrtý

19. března 2008 v 21:24 | al. |  osobní
Čtyři dny v Neapoli (Napoli vedere e poi morire)
Je to už více než týden, co jsem se z Neapole vrátil, a od té doby nosím v hlavě tenhle článek a ve flashdisku pár stovek fotografií.
Začalo to podobně jako před rokem v případě Barcelony, levné letenky od lowcostové společnosti, pronájem bytu … jen výsledek se trochu lišil, ale to se samozřejmě dalo čekat.

Hlavní rozdíl obstaralo počasí. Tak vytrvalý a místy velmi intenzivní déšť nečekal ani největší pesimista. S blížícím se termínem odletu do kýžené destinace se dlouhodobé předpovědi stále zhoršovaly a nakonec se bohužel naplnily - do poslední kapky. Odpovídá tomu program našeho pobytu a také kvalita pořízených fotografií, za niž se vám všem počasí hluboce omlouvá.
Jaká vlastně je Neapol? Camorra, vysoká kriminalita, hromady odpadků až do výše prvního patra, nebo jen mediální masáž? Čtyři dny nemají větší platnost než jeden kamínek v mozaice. Nenabízím tedy nic víc, ale ten kamínek má svou cenu.
Pravdou je, že hledání našeho pronajatého bytu začalo trošku dobrodružně, čísla domů jaksi nešla po sobě a když jsme stanuli před hledanou padesátkou, zpočátku to vypadalo, že jsme se stali obětí podvodu. Dům totiž zvenčí nevypadal ani obývaně, ani obyvatelně, oprýskaná omítka, masivní dřevěná brána a v ní dvířka o výšce asi půl druhého metru. Ale když jsme prošli nevzhledným dvorkem s malým oltáříčkem sv. Antonína, vystoupali do zvýšeného přízemí a otevřeli dveře našeho bytu, otevřel se před námi zároveň jiný svět. Ten starý dům, odhadem někdy z osmnáctého, možná devatenáctého století, skrýval snad trošku omšelý, ale kouzelný byt o třech podlažích, dole kuchyně, výše pracovna s bohatou knihovnou asi levicovějšího uměnímilovného intelektuála a prosklenou terasou, odkud se otvíral úchvatný pohled na Neapolský záliv a pevnost Sant´Elmo, a v horním patře tři malé ložnice.
Ten byt měl ducha.
Ale neměl funkční topení, což se hned nazítří, poté co jsme se naprosto promoklí a promrzlí vrátili z Pompejí, ukázalo být menší komplikací.
Nebojte se, nebudu vás všechny unavovat detailními popisy Herculanea, Pompejí, Národního archeologického muzea, Národního muzea Capodimonte, starého města, katedrály a dalších kostelů, kartouzy sv. Martina, pevnosti Sant´Elmo, vyhaslé sopky Solfatara v Pozzuoli, ani neapolského přístavu. Vše jsme to zvládli v neutuchajícím dešti. Byla jen jedna chvilka, snad půlhodiny, kdy se nebe roztrhalo a vysvitlo aspoň symbolicky sluníčko - v okamžiku, kdy jsme vyjeli na nejvyšší bod, pevnost Sant´Elmo. Díky Bohu za to. Za ten nádherný pohled na dosud klidný Vesuv v mracích.
Detailní popisy mne nebaví. Snad spíš dojmy, postřehy, střípky.
Jací jsou vlastně Neapolitánci? Bohatý sever, chudý jih. Ano, bezpochyby jsou chudší než obyvatelé Florencie, Benátek, Milána či Říma. Ten rozdíl je znát na každém kroku.
Ale můj osobní dojem je ten, že oč jsou chudší, o to jsou srdečnější. Samozřejmě nemohu generalizovat, italštinu ovládám v té nejpasivnější míře, lépe řečeno asi rozumím italskému hovoru jen o malinko víc, než většina Neapolitánců mé pidgin angličtině. Ale pokud jsme se na někoho obrátili s žádostí o pomoc, vždycky jsme se setkali s ochotnou reakcí. Neapolitánci s námi hovořili většinou italsky, často ve svém neapolském dialektu, kterému ani Říman nerozumí, ale často nás za mohutné gestikulace dovedli až do cíle naší cesty, tedy pokud pochopili, kam máme namířeno. Častěji než jinde projevovali zájem o to, odkud že vlastně jsme, podiv nad tím, že nejsme Němci, že Československo už neexistuje (bylo to přecejen značka!) a nejčastěji našli jeden styčný bod. Paolo Nedvěd! Fotbal.
Paolo otevíral dveře i srdce.
A mne tak nějak těšilo, že jim nic neříkají jména našich současných politických celebrit, vzpomínám si, že ještě před pár lety otevíral dveře Havel, ale dnes?
V klopotném rozhovoru s naším bytným Carlem jsme zjistili, že máme další společné téma. Zanadávali jsme si na italskou a českou politickou scénu a uzavřeli to souhlasným mručením, že vlastně nevíme, koho volit. V Itálii budou volby v dubnu, tedy za pár týdnů …
Byl jsem rád, že Neapolitánci mají svou Camorru, stejně jako my svůj Berdychův gang.
Že mají své korupční aféry (nejmenuji). Že mají své neofašisty, od nichž se ti naši mají co učit (nejmenuji). Že žijí s otevřeným srdcem. Že žijí z ulice do obýváku. Že jsou … inu, při našem návratu Neapolitánci málem zrušili letadlo společnosti Skyeurope (to není reklama!) a málem přivodili mému příteli kolaps.
Jsou hluční a … bezprostřední. Na to, že žijí pod neustálou hrozbou Vesuvu, snad až moc.
Ale jsou milí.
S těmi odpadky to nebylo tak hrozné.
A ta pizza v Pizzerii Di Matteo chutnala fakt skvěle.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 -h- -h- | 20. března 2008 v 0:35 | Reagovat

To by mne zajimalo, co na to rekne P.B. az se dozvi, ze uz se provalil jeho srdecni kolaps v letadle:). Akorat nemohu najit fotky a jsem na ne dost zvedavy. Kdepak jsou?

2 -jah- -jah- | 20. března 2008 v 17:41 | Reagovat

endlich :), nabizim na doplneni nektere dalsi obrazky, doufam, ze je autor stranek nebude cenzurovat.

3 respect respect | Web | 7. dubna 2008 v 12:05 | Reagovat

tyjojo, to se tak nekdo ma... a proc ja taky takhle necestuju?

4 al. al. | 15. dubna 2008 v 19:23 | Reagovat

Já nevím, respect ... ale záleží to na tobě, věř mi. Moc bych ti to přál :-)

5 jirka jirka | E-mail | 25. května 2008 v 10:17 | Reagovat

To je super takhle cestovat a poznávat. Kam pojedeš Pettře příště. Co takhle Istanbul?

6 Májaláma Májaláma | Web | 11. července 2008 v 12:26 | Reagovat

Tak do Istambulu bych jela taky :D Jo, ale řekla bych, že máme s respectem podobný problém... no money :( Ale já budu šetřit a pak si koupím knížku s obrázkama. Musíme být střízliví, že.

7 al. al. | 6. srpna 2008 v 0:38 | Reagovat

2Jirka: Istanbul ne, Tallin.

2Majáláma: Knížku s obrázkama ti rád půjčím ... ne, to není ironie, vážně. Mám těch knížek dost, stačí říct.

8 Majaláma Majaláma | 5. září 2008 v 12:49 | Reagovat

Opravdu byste byl tak laskav? Tak to já určitě nepohrdnu :) Děkuji a přeji hezký novoškolní rok.

9 diwmcz diwmcz | E-mail | Web | 16. června 2009 v 5:38 | Reagovat

D81J5C  <a href="http://dwrxedtnmbpc.com/">dwrxedtnmbpc</a>, [url=http://vccfxlhpiedt.com/]vccfxlhpiedt[/url], [link=http://ivnfihzpeoek.com/]ivnfihzpeoek[/link], http://uavjdllxfjbj.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama